Zdroj: E15 Magazín
Family office a efektivní správa a ochrana majetku pomocí nadačních fondů už dávno nejsou výsadou jen světových miliardářů. Využívají je také mnozí úspěšní podnikatelé v Česku a na Slovensku. Vhodná řešení jim pomáhají najít managing partner Jaroslav Havel a partner David Neveselý z HAVEL & PARTNERS a ONE FAMILY OFFICE.
Na co spoléhají ty nejbohatší rodiny světa včetně Rothschildů a Rockefellerů? Na profesionální správu a ochranu majetku v rámci family office. Někteří poradci proto doporučují řešení v zahraničních jurisdikcích, například Lichtenštejnsku. I v Česku ale mohou úspěšní podnikatelé či manažeři využít výhod struktur správy majetku, které vycházejí ze zkušeností těchto nejbohatších rodin světa.
„Zahraniční trust či jurisdikce mohou mít své kouzlo. Podle našeho názoru je ale například lichtenštejnské řešení pro většinu rodin nevhodné, je zbytečně nákladné, neflexibilní a tak trochu přežité. V čem by měla spočívat jakási výjimečnost a odolnost lichtenštejnské jurisdikce, knížectví velikosti menšího českého okresního města s pětitisícovým hlavním městem Vaduz? Otázkou také je, jestli zvládnou tyto struktury při stále se zvyšujících nákladech dobře ochránit majetek v Česku, typicky například nemovitosti, podíly ve firmách nebo peníze v bance. S ohledem na geopolitickou situaci a zdejší specifika, ať už je to stav veřejných financí, nebo do budoucna předpoklad výrazného daňového zatížení bohatství, může lepší ochranu paradoxně přinést česká nadační struktura s vhodně nastavenou držbou majetku v zahraničí,“ vysvětluje David Neveselý z ONE FAMILY OFFICE.
Základním pilířem ochrany a správy majetku v rámci family officů jsou v Česku rodinné fundace, zejména nadační fondy. „V posledních měsících jsme zaznamenali výrazné zvýšení zájmu o tuto problematiku. Souvisí to jak s blížící se účinností daňových změn, tak obecně se zájmem úspěšných lidí hledat rozumné nastavení ochrany jejich majetku. Jejich cílem je vybudovaný majetek uchovat a dál rozvíjet,“ potvrzuje Neveselý.
Nadační fondy řeší rodinné nástupnictví i ochranu majetku před rozdrobením či negativními dopady rodinných bouřek a neštěstí. Fungují i jako centrum pro rozdělování prostředků směrem k talentovaným, potřebným či zodpovědně se chovajícím členům rodiny. Dokáží také zamezit vstupu třetích stran partnerů potomků do majetkových vztahů.
Jak připodobňuje David Neveselý, fungují jako do detailu promyšlený stavební projekt, který architekt připraví přímo na míru potřebám vaší rodiny. Výsledkem je pak vysněný dům s pevnými základy, přizpůsobený rodinnému životnímu stylu a požadavkům, který přetrvá i pro další generace.
„U nadačního fondu je to podobné. Vždy hledáme komplexní řešení přesně na míru dané rodiny. Cílem je minimalizovat dopady špatných rodinných scénářů a zároveň dlouhodobé pokrytí potřeb dalších generací,“ potvrzuje David Neveselý. Oproti zahraničním strukturám přitom s tou výhodou, že se rodina nemusí vzdávat plné kontroly nad majetkem.
ONE FAMILY OFFICE se u bonitních rodin také v rámci budování nadačních fondů soustředí na hladký přechod bohatství a vedení na další generaci. To může mít různé podoby. V ideálním případě zahrnuje proaktivní zapojení mladších členů, kteří jsou připraveni a ochotni správu majetku i byznys převzít. Podle statistik se to ale povede asi jen ve třetině případů. „Otcové zakladatelé často automaticky počítají s tím, že jejich děti podnikání převezmou. Tady pak může dojít ke střetu s realitou, kdy se děti chtějí naopak realizovat mimo rodinný kruh a byznys,“ namítá David Neveselý.
Pokud se tedy v rodině nenajde pokračovatel, pak může správu rodinného majetku převzít profesionální správce. To může být zároveň vhodným řešením i pro nástupnickou generaci, jejímž úkolem bude v dalších letech vybudovaný majetek udržet a dál ho úspěšně zhodnocovat.
Tým ONE FAMILY OFFICE má k dispozici kapacitu 50 právníků, daňových poradců a účetních specialistů spolupracující advokátní kanceláře HAVEL & PARTNERS, s potřebnými odbornými znalostmi a zkušenostmi se strategickou a profesionalizovanou správou jmění i vhodným právním, účetním a daňovým ošetřením rodinných majetkových poměrů a nástupnictví.
Na trhu působí tento specializovaný tým pod vedením Davida Neveselého již od roku 2008. Pracuje pro třetinu nejbohatších Čechů a Slováků, pro které zajišťuje komplexní profesionální ochranu a správu majetku, včetně zdravotní concierge, ale i mediální či reputační bezpečnosti a zajišťuje taktéž administrativní podporu profesionálního fiduciárního správce. Může se tedy komplexně postarat o rodinný byznys i majetek.
Správné, a hlavně přijatelné řešení nástupnictví pro všechny členy rodiny je přitom základem úspěchu. Ideálně je ale potřeba vše ošetřit zejména včas.
Nejkritičtější jsou totiž situace, kdy rodinu zastihne nečekaná událost zcela nepřipravenou. „Ačkoli dnes existují nepřeberné možnosti, jak ošetřit a nastavit pravidla nástupnictví a dědické posloupnosti, ze statistik i z našich zkušeností víme, že jen zlomek populace je na tuto situaci skutečně připraven,“ varuje David Neveselý a pokračuje: „Doporučujeme tedy vždy aktivní přístup k vyřešení majetkového uspořádání, a to jak v rámci majetkových poměrů společného jmění manželů (SJM), tak i pro případ vlastního úmrtí. Úplným minimem je závěť. V případě většího rodinného jmění či podnikání je vhodnější komplexnější individuální nastavení pomocí kombinace holdingové struktury a nadačního fondu.“
Pokud ale žádné takové řešení nemáte a nesepíšete ani závěť, dědictví se pak řeší podle zákonného režimu. Jak to funguje, lze ukázat na příkladu pana Boháče, který má manželku a dvě děti. Pokud pan Boháč náhle zemře, měl standardní SJM a za života neřešil žádnou závěť, připadne po jeho smrti polovina SJM manželce a teprve jeho druhá půlka se bude dělit v dědickém řízení rovným dílem mezi manželku a děti. Paní Boháčové připadnou po ukončení dědického řízení 4/6 původního rodinného majetku a každému z dětí 1/6. „Mnoho lidí si navíc neuvědomuje, že následně může dojít k dalšímu drobení majetku. Například sňatkem či dalším vztahem ovdovělé manželky, komplikovanějším partnerským vztahem dětí či dalším úmrtím v rodině. Všechny tyto situace vytváří tlak na přerozdělení majetku,“ varuje Neveselý.
Cílem efektivní správy rodinného jmění v rámci family office není ale jen jeho ochrana, záměrem je i jeho další zhodnocování. Jak se makroekonomické podmínky stávají volatilnější a složitější, přizpůsobují se i rodinné kanceláře změnou svých investičních strategií. Family office ve světě stále více alokují aktiva směrem k private equity. Tato oblast překonává veřejně obchodovatelné akcie či nemovitosti jako dříve převládající třídu aktiv a jsou preferovanou volbou i pro dlouhodobě úspěšné fondy univerzit Harvard, Stanford či Yale, které do oblasti private equity směřují 30 až 40 % aktiv jim svěřených. Podle současných odhadů analytického týmu globální banky Citibank navíc v dalších deseti letech PE investice vynesou přes 19 % ročně, zatímco akcie na vyspělých trzích mírně překonají 8 % a nemovitosti z vyspělých trhů pak vynesou kolem 11 % ročně.
V reakci na ekonomické nejistoty a geopolitické napětí tímto způsobem zlepšuje řízení rizik i ONE FAMILY OFFICE. Součástí strategie je důsledná diverzifikace portfolií, a to zejména směrem do zahraničí. „Vnímáme, že u family office ve světě obecně ustupuje éra pasivního investování proaktivnějšímu a přímějšímu přístupu. Svědčí o tom právě rostoucí trend investic do private equity či do rizikového kapitálu. I my svůj vlastní kapitál přesouváme více do tohoto typu aktiv. Vždy ale hledáme úspěšné globální hráče s osvědčenou historií a prokazatelným dlouhodobým úspěšným zhodnocením. V minulosti jsme například takto s partnery ONE FAMILY OFFICE investovali do globálních fondů KKR či Vista a nyní máme příležitost investovat do fondu Bain Capital,“ popisuje partner a zakladatel ONE FAMILY OFFICE Jaroslav Havel.
Pro analýzu investičních příležitostí má ONE FAMILY OFFICE k dispozici 15členný investiční tým, kde vedle Jaroslava Havla působí i zakladatelka skupiny Verdi Kateřina Zychová či Peter Bálint, který ONE FAMILY OFFICE zastupuje v Dubaji. Součástí týmu jsou i další profesionálové se zkušenostmi ze zahraničí (Goldman Sachs, J. P. Morgan, Credit Suisse, J&T investiční společnost, Erste, Bank Austria Creditanstalt) i z největších česko-slovenských finančních skupin.
Investiční tým zajištuje pro partnery analytickou podporu a správu pro veškeré oblasti investic partnerů ONE FAMILY OFFICE, včetně nemovitostí, půjček, fondových a firemních investic, akcií, dluhopisů, hedgeových fondů, private equity fondů a venture kapitálových fondů, krypta a blockchainu, zejména v USA a na globálních trzích.
© Copyright One Family Office a. s.