Zdroj: FinŽeny
Přestože si již ženy formou investic našly cestu i do “mužských dominií”, mají přeci jen k investicím specifický přístup. “U investorek roste zájem o udržitelnost, ať už ve formě ESG fondů nebo podpory firem, které mají rovnoprávné vedení, případně jsou řízeny ženami. Vidíme také větší ochotu přemýšlet o společenském dopadu investic, nejen o výnosu,” říká Jana Holíková, Senior wealth manager v rodinné kanceláři One Family Office, která má díky své dlouholeté zkušenosti investorky a správkyně majetku přehled o ženském investování.
Ženy investorky bývají obecně konzervativnější a uvážlivější než muži. Investují především s ohledem na životní cyklus: chtějí zabezpečit rodinu, vytvořit rezervu pro období mateřské nebo kariérní pauzy, zajistit dětem vzdělání nebo se připravit na situaci, kdy by došlo k rozchodu s životním partnerem. Zároveň se více věnují analýze dostupných možností, investiční rozhodnutí dělají promyšleně a drží se svého plánu i ve chvíli, kdy trhy kolísají. A to je při dlouhodobém investování velká výhoda.
Nejčastější bariérou bývá obava, jestli investicím dostatečně rozumějí. Ženy často vstupují do světa investování později než muži. Ne proto, že by měly méně znalostí, ale kvůli nižšímu sebevědomí. Přitom z průzkumů víme, že ženy častěji aktivně vyhledávají kvalitní informace a zdroje, které jim pomohou se ve světě financí zorientovat. Velkou roli pro ně ale hraje také důvěra a osobní kontakt s investičním poradcem. Pokud nemají po boku takového člověka, který by bral jejich otázky vážně a komunikoval srozumitelně, investiční rozhodnutí odkládají.
Z našich dat vyplývá, že nejčastější motivace jsou pro ženy i muže stejné. A to zabezpečení rodiny a vlastní finanční nezávislost v důchodovém věku. V dalších motivech se už ale rozdíly projevují. Třeba v tom, že ženy berou větší ohled na to, jaký dopad jejich investice mají, ať už společenský nebo třeba ekologický. Zajímá je, jestli investují v souladu se svými hodnotami, a chtějí, aby jejich investice byla prospěšná nejen pro ně, ale i v širším pohledu.
Tady nebudu originální. Vždy se v této souvislosti skloňuje diverzifikace a je to skutečně jediná cesta. Rozkládání rizika je nutné nejen mezi různými typy aktiv nebo měn, ale i v čase. V českém a slovenském prostředí je ještě stále nejběžnější investovat do nemovitostí, ale doporučuji portfolio doplnit i o investice do veřejně obchodovaných firem prostřednictvím akcií nebo fondů, private equity, případně i likvidních peněžních nástrojů. Pravidelné investování pak investorkám a investorům pomáhá vyhlazovat výkyvy trhu, dlouhodobě přináší stabilnější výnos, a tím postupně zvětšuje jejich majetek.
Zabezpečení na stáří je velmi častý motiv a je naprosto pochopitelný – chceme si udržet životní standard, na který jsme si během aktivního života zvykli. Pokud ale začneme investovat dostatečně brzy, ideálně už s první výplatou, můžeme si postupně vybudovat majetek, který nám bude přinášet benefity ne až v důchodu, ale už v průběhu aktivního života. Osobně vnímám jako chybu plánovat si „užívání“ výnosů až na důchod. Často vidím u mnohých investorů, jak už je ve vyšším věku trápí zdravotní komplikace, ubývá jim energie a cestování po světě nebo jiné benefity svého nashromážděného majetku si už nemůžou dopřát. Proto doporučuji rentu začít čerpat postupně už v období aktivního pracovního života. A třeba si jednou za čtvrt roku užít dámskou jízdu s kamarádkou nebo dcerou na nějaké vysněné místo.
Toto je smysl pravidelného investování a dlouhodobého budování majetku. Zhruba tři čtvrtiny žen se po rozvodu nebo úmrtí partnera ocitají ve složité finanční situaci a často jsou tím překvapené. Pokud si ale začnou tvořit rezervu hned od chvíle, kdy vydělají své první peníze, tak si i investováním malých částek v řádu stokorun měsíčně mohou vybudovat finanční polštář, který jim pak v těžké chvíli zajistí měkké přistání a nebudou mít existenční problémy. Je to vlastně forma prevence. A je důležité, abychom o tom my, ženy, mluvily otevřeně a učily to i své děti.
Ano, sledujeme posun od výhradně konzervativních přístupů k dynamičtějším investicím. Ženy dnes stále více investují do oblastí, jako jsou technologie, zdravotnictví, inovace nebo vzdělávání. Výrazně roste zájem o udržitelnost, ať už ve formě ESG fondů nebo podpory firem, které mají rovnoprávné vedení, případně jsou řízeny ženami. Vidíme také větší ochotu přemýšlet o společenském dopadu investic, nejen o výnosu.
V západní Evropě a zejména v USA už existují společnosti, které se specializují výhradně na investorky. Mojí oblíbenou je Ellevest, americká investiční platforma, která je průkopníkem investování zaměřeného na ženy. Ellevest spravuje majetek v hodnotě přes dvě miliardy dolarů. Jejich přístup je postaven na tom, že ženy mají jiný investiční profil a jiné priority než muži – řeší například přerušení kariéry, rozdíly v platech nebo vyšší očekávanou délku života. Kromě správy majetku je misí této firmy i podpora finanční rovnosti a inkluze.
Já jsem velmi standardní investorka. Převážně dávám peníze do světových indexů, jako je S&P 500 nebo MSCI World, do akciových fondů. A to na pravidelné bázi a s dlouhým horizontem, takže mě neznervózňují krátkodobé výkyvy. Příležitostně dokupuji konkrétní akcie při poklesech trhu. Ale přiznávám, že někdy i proto, že se mi líbí, jak se daná firma chová, a jsem fanynkou jejích produktů. Samozřejmě vždy to musí mít i racionální smysl a predikce u vybrané firmy předpokládají růst nebo alespoň stabilní vývoj. Podpořila jsem takto i rozvoj několika lokálních značek. V minulosti jsem investovala třeba do dluhopisů zaměřených na výstavbu dostupného bydlení pro sociálně slabší rodiny, což bylo v souladu s mými hodnotami, aby moje investice měly i pozitivní společenský dopad.
Hlavně aby se nenechala ovládnout pocitem, že tomu nerozumí. A kvůli tomu vůbec nezačala. Pak bych jí doporučila, aby si vybrala správného poradce, ověřeného odborníka, který už se delší dobu úspěšně pohybuje na trhu. Pokud se bude chtít sama vzdělávat, pak jí ten správný poradce doporučí dobré zdroje. Především ji ale bude poslouchat a řídit se jejími potřebami a životní situací. Nicméně to nejpodstatnější je prostě začít. Každá doba je správná.
Absolventka Ekonomické univerzity v Bratislavě, privátní bankéřka s více než 20 lety zkušeností v oblasti správy majetku, budování klientských vztahů a strategického vedení. V minulosti například působila jako chief sales officer ve společnosti Across Private Investments nebo jako zástupkyně ředitele v Erste Private Banking Slovenská sporiteľňa. Jana je též zakladatelkou Ladies Biznis Clubu, který podporuje ženy ve finančním vzdělávání a nezávislosti. V těchto aktivitách pokračuje i v One Family Office. Je také certifikovanou odbornicí v oblasti privátního bankovnictví (Frankfurt School of Finance & Management).
© Copyright One Family Office a. s.