Mezigenerační předávání bohatství po česku

Zdroj: E15

V České republice žije téměř 34 tisíc dolarových milionářů s majetkem přesahujícím 1,8 bilionu korun. Především polistopadoví podnikatelé, kteří své jmění budovali přes třicet let, dnes stojí před zásadní otázkou, jak svá budoucí dědictví efektivně předat a zajistit jejich další růst.

Zatímco starší generace sází na jistoty v podobě nemovitostí, mladí preferují inovace a zahraniční investice. „Předání není jen o majetku, ale i o hodnotách. A to bývá složitější než samotné dělení peněz,“ zaznělo z řad odborníků na debatě Business First pořádané e15.

Jedním z nejvýraznějších rozdílů je přístup k investování. Starší generace podnikatelů upřednostňuje konzervativní strategii, často s výrazným podílem nemovitostí. „Někteří klient i mají až 80 procent svého portfolia v realitách. Je to otázka jistoty, kterou nemovitosti stále nabízejí,“ vysvětluje Kateřina Zychová z One Family Office, zaměřující se na správu majetku. Mladší generace přichází s odlišným pohledem. „Vidíme rostoucí zájem o venture kapitál, private equity fondy a o zahraniční trhy zejména v USA,“ říká Zychová. Diverzifikace je přitom podle ní klíčem k dlouhodobé ochraně majetku i jeho zhodnocení.

Generační střet se neprojevuje jen ve způsobu investování, ale také v přístupu k rodinným firmám. Ty stojí u kořenů mnoha českých dolarových milionářů. Ale co s nimi, když zakladatelé dosáhnou věku předávání štafety? „Zatímco někteří mladí lidé jsou ochotní převzít vedení podniku, a dokonce si podle toho přizpůsobit své vzdělání, jiní dávají přednost prodeji a investování získaných prostředků,“ přibližuje Helena Svárovská, ředitelka a členka představenstva J&T Family Office, jež se specializuje na správu rodinného jmění. To je patrné zejména u firem v tradičních odvětvích, která mladou generaci tolik nelákají.

Trend prodeje podle odborníků odráží širší přechod k likvidnějším a globálním investicím. Právě zahraniční trhy nabízejí příležitosti, které na českém kapitálovém trhu často chybějí. Přes veškerou snahu o rozvoj zůstává český kapitálový trh málo atraktivní. Transfer bohatství není jen otázkou právních dokumentů, ale také dlouhodobé přípravy. Jedním ze zásadních problémů zůstává odkládání tohoto rozhodnutí. „Největší bariérou je často strach majitelů z odchodu – obava, že ztratí postavení nebo nebudou vědět, co dělat dál. Kdo nezačne včas, riskuje, že rodinné jmění ztratí hodnotu,“ zdůrazňuje Svárovská. 

Záznam celé debaty si můžete pustit zde.

© Copyright One Family Office a. s.

Přejít nahoru