Zemědělství jako investiční přiležitost: Proč český Verdi fond farem láká investory i v době krize

Zdroj: Hospodářské noviny

Zatímco značná část českých zemědělců hospodaří v posledních letech se ztrátou, Verdi fond farem dokázal v zemědělském sektoru najít cestu k prosperitě. Kombinuje moderní metody řízení s respektem k tradicím, diverzifikuje rizika a vytváří stabilní výnosy i v dobách globální nejistoty, kdy kapitálové trhy klesají.

Výsledkem je jedinečná investiční příležitost, která zaujala stovky kvalifikovaných investorů včetně českých miliardářů. Nejen je kromě zajímavých výnosů láká možnost udržet české zemědělství v českých rukou.

„Zemědělství je velmi odolné krize a jedná se o stabilní sektor nezávislý na hospodářském cyklu,“ říká Kateřina Zychová, zakladatelka Verdi fondu farem, jediného fondu na českém trhu, který umožňuje kvalifikovaným investorům podílet se na rozvoji tuzemského zemědělství.

A čísla jí dávají za pravdu — zatímco podle Zemědělského svazu ČR bylo v loňském roce až 40 % zemědělských podniků v červených číslech, fond Verdi přinesl svým investorům v posledních dvou letech vždy výnos mezi 13 a 14 procenty.

Rostoucí hodnota v době krize

 

Za necelé tři roky existence se fondu podařilo vybudovat portfolio sedmi farem hospodařících na více než 7 800 hektarech půdy. Provozuje také čtyři bioplynové stanice s celkovým výkonem přes 4 MW. Celková hodnota společností v portfoliu fondu už překročila jednu miliardu korun.

„Do fondu jsme jako zakladatelé a partneři investovali vlastní kapitál v hodnotě více než 200 milionů korun a naše zájmy jsou tak plně v souladu se zájmy našich investorů,“ zdůrazňuje Zychová, která má za sebou více než 25 let zkušeností ve světě financí včetně působení v prestižních institucích jako Goldman Sachs a JPMorgan.

Diverzifikace jako klíč k úspěchu

 

Václav Štekr, výkonný ředitel fondu, vysvětluje, v čem spočívá tajemství úspěchu fondu: „Na našich farmách kombinujeme jak rostlinnou, tak živočišnou výrobu a produkci elektrické energie. Díváme se obecně i na obnovitelné zdroje. Čistě rostlinná výroba je v dnešní době obtížná, zvlášť v situaci, kdy nehospodaříte na vlastní půdě.“

Aktuálně fond chová přes 2 700 kusů skotu pro produkci masa i mléka a více než 5 200 prasat. „Věříme hlavně živočišné výrobě, nejvíce pak mléku. Je ho momentálně nedostatek i kvůli situaci v západních zemích, kde byly záplavy. Cena se nyní stabilně pohybuje mezi 13 a 14 korunami, je dlouhodobě stabilní a roste,“ dodává Štekr.

Synergie a moderní přístupy

 

Důležitou součástí strategie fondu je vytváření synergií mezi jednotlivými podniky a aktivitami. „Za klíčovou považujeme synergii mezi farmami a sousedícími bioplynovými stanicemi v podobě stability dodávek materiálu, především siláže a senáže,“ vysvětluje Štekr.

„Bioplynové stanice vyrábějí elektrickou energii a teplo a vznikající digestát využíváme na našich farmách jako kvalitní hnojivo pro zlepšení půdy.“

Tomáš Trávníček, ředitel pro strategii fondu, dodává: „Živočišnou výrobu vnímáme jako důležitou i pro zdraví půdy. V rostlinné výrobě se většina zemědělců zaměřuje na krmnou pšenici, my se snažíme dělat osiva a semena, pěstujeme hrách, zkoušeli jsme sóju. Díváme se na různé inovace a možnosti.“

Dlouhodobá vize místo krátkodobých zisků

 

Na rozdíl od řady investičních fondů, které hledají pouze rychlou návratnost investice, je Verdi fond farem koncipován jako tzv. evergreen fond bez jasně definovaného exitu.

„Nemáme jasně vymyšlený exit, kdy fond skončí, všechno se zavře a rozprodá. Naše strategie je držet,“ říká Štekr. Tento přístup oceňují i investoři.

„Nejsme jeden oligarcha ani nějaká velká finanční skupina, jsme fond a snažíme se naše farmy dále držet a rozvíjet,“ vysvětluje Štekr s tím, že za fondem stojí již více než sto individuálních investorů. Je mezi nimi i několik českých miliardářů, kteří se často chtějí napřímo spolupodílet na samotné koupi farmy.

Růst navzdory složitým podmínkám

 

Na konci loňského roku fond úspěšně dokončil strategickou akvizici skupiny zemědělských farem ve východních Čechách. Rozšířil své portfolio o čtyři farmy včetně tří bioplynových stanic. Nově získaná skupina hospodaří na více než 3 100 hektarech půdy.

„Akvizice pro nás byla strategická, rozšiřujeme portfolio o další farmy, které svým zaměřením zapadají do naší koncepce. Plánujeme využít znalosti a zkušenosti získané z našich ostatních farem a novou skupinu dále rozvíjet,“ uvedl Štekr.

Po této akvizici dosahují tržby společností v portfoliu Verdi fondu farem obratu téměř 500 milionů korun a EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) zhruba 85 milionů korun.

Investice s přidanou hodnotou

 

„Náš fond teď uzavírá třetí rok své existence. Ze začátku ze strany veřejnosti i prodávajících zemědělců panovaly určité pochybnosti. Padaly otázky jako ‚kdo jste, jste nový subjekt na trhu, který se tváří, že chce skupovat farmy‘, ale ty rychle opadly,“ říká Štekr.

„Po třech letech jsme už na trhu etablovaní, a když se zemědělci mluvíme, v rámci diskusí a snahy o edukaci jsme už i ze strany zemědělců vnímáni pozitivně.“

Fond se snaží nejen o finanční výnosy, ale i o udržitelný přístup k zemědělství. „Klademe důraz na šetrný přístup ke krajině a vysoké standardy chovu,“ zdůrazňuje Kateřina Zychová.

„Naším cílem je zachování tradice zemědělské výroby na našem území v rukách českých investorů.“ Pro investory představuje Verdi fond farem zajímavou alternativu, která chrání před inflací a měla by být doplňkem investičního portfolia. S výnosy kolem 13 % ročně přináší atraktivní zhodnocení v sektoru, který je dlouhodobě stabilní a nezávislý na hospodářském cyklu.

© Copyright One Family Office a. s.

Přejít nahoru