Jak Trump ukousl Čechům z úspor na stáří. Deset let před penzí zbystřete

Zdroj: Seznam Zprávy

Pád finančních trhů se netýká jenom obchodníků na Wall Streetu a dalších světových burz. Důsledky celní politiky Donalda Trumpa pocítili i majitelé penzijního spoření v Česku. Některé fondy se totiž propadly až o desetinu. V podcastu Ve vatě o tom mluvila analytička ONE FAMILY OFFICE Anna Píchová.

Celý podcast si můžete pustit jako video nebo audio zde.

Není fond jako fond. Kdo má peníze v konzervativních fondech, zůstal na rozdíl od majitelů akciových fondů ušetřen. Během turbulencí, které vypukly na trzích po Trumpových proklamacích o clech, zůstaly na svém nebo si dokonce mírně polepšily. „Od začátku roku si připisují i drobné zisky v nízkých, hodně nízkých jednotkách procent,“ všímá si analytička Anna Píchová.

Obsahují totiž z drtivé většiny vládní dluhopisy, které obvykle propady na trzích brzdí. „Pokud tam měly české dluhopisy, tak ty jako brzda proti propadům v portfoliu fungovaly. Dlouhých amerických dluhopisů se ale v posledních dnech výprodeje týkaly,“ říká akciová analytička z ONE FAMILY OFFICE.

Kdy se „Trumpův zub“ zahladí?

Naopak nejvíce to během posledních dnů „schytaly“ dynamické fondy, které se skládají vesměs z akcií. I tady je ale podstatné z jakých. Fondy, které loni ve svém portfoliu navýšily podíl evropských akcií na úkor těch amerických, nedostaly takovou „facku“. Ostatní zažily vlnu výprodejů.

Například dynamický penzijní fond od ČSOB zaznamenal během turbulencí propad kolem deseti procent, dynamický fond z nabídky penzijní společnosti Allianz poklesl krátkodobě o 8,5 procenta. Když Trump cla pozastavil, začaly se fondy vzpamatovávat a ztrátu odmazávat.

Ale například po covidovém propadu trvalo dva roky, než se úspory vrátily na své hodnoty. Jestli se „trumpovský zub“ zahladí za měsíc, rok, či déle, v současné době nelze předpovědět. „Nevíme nic, jen to, že výhled je zamračený. I předpověď počasí by byla přesnější. Trhy se z toho docela rychle oklepaly, pořád si myslím, že věří, že přijde nějaká dohoda, že cla nakonec zavedena nebudou, případně jen v umírněné formě,“ říká Píchová v podcastu Ve vatě.

Podle penzijních společností se ale účastníci spoření nemusí jednorázovým propadem trápit. „Penzijko má za sebou dva mimořádně úspěšné roky a především je dlouhodobým produktem. Hodnotit jednotlivé měsíce u něj nedává smysl. Průměrný roční čistý výnos v dynamických fondech je za uplynulých pět let přes devět procent,“ říká Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Za dvacet let nebude propad znát

Komu zbývá do důchodu 15 a více let, nemusí být z propadů svých úspor na stáří nervózní, souhlasí Píchová. „Pokud se mi do investic každý měsíc automaticky pošle určitá částka, tak se nemusím stresovat. Pokud chci investiční portfolio trošku aktivněji řídit, tak teď je dobrá doba k nějakým dokupům, protože hodně firem je momentálně levných,“ říká analytička Píchová s tím, že ale americké akcie další propad ještě čeká.

Důvod k obavám nemusí mít ani lidé, které dělí od penze pět a méně let. Těm se totiž prostředky ve fondech právě pět let před penzí automaticky překlopí do konzervativnějších nástrojů. Tento mechanismus lze ale zrušit a investor si může výkyvy hlídat sám.

Nejsložitější rozhodování, co s důchodovým portfoliem, čeká ty, kterým zbývá odpracovat ještě zhruba deset let. „Přemýšlela bych o zařazování bezpečnějších, konzervativnějších, defenzivnějších nástrojů, třeba zvýšit podíl dluhopisů,“ radí Píchová.

Za první kvartál letošního roku se podle Asociace penzijních společností zhodnotily dynamické fondy nového penzijního spoření o 1,7 procenta, vyvážené fondy o 0,64 procenta a povinně konzervativní fondy o 0,91 procenta.

Podle Aleše Poklopa nedostaly penzijní fondy tolik „na frak“ jako individuální investoři, jsou totiž lépe diverzifikované – mají své peníze rozložené do více kategorií, a když jedna padá, další ji zachraňují.

Češi „spoří“ do ČEZ

„Globální situace nemá na aktivně spravované penzijní spoření tak negativní dopad, jaký právě zažívají neaktivně spravovaná portfolia – v nich si investor často volí jednotky druhů akcií a nijak výrazně nediverzifikuje,“ poznamenal pro podcast Ve vatě Aleš Poklop z Asociace penzijních společností.

Češi si na penzi „střádají“ i do českých akcií. Jako dlouhodobou investici s výhledem zabezpečení na stáří kupují tituly, jako je například ČEZ, Komerční banka nebo Erste. „Pro čtyřicátníky a padesátníky, kteří jsou zvyklí spořit v korunách, tady jiná možnost než české akcie a podílové fondy není. Dvacátníci, kteří si začínají odkládat teď, jdou více cestou burzovně obchodovaných fondů ETF a zahraničních trhů,“ říká Píchová.

Právě tyto akcie ustály stejně jako pražská burza otřesy trhů velmi dobře. Jsou na ní totiž firmy, kterých se rozkymácení mezinárodního obchodu netýká. Celkem 42 procent „pražského“ indexu PX tvoří polostátní energetický kolos ČEZ a Komerční banka. „V téhle době určitě české akcie a jejich defenzivní charakter obstál velmi dobře v turbulencích na trhu, které se týkaly hlavně Spojených států,“ hodnotí Píchová.

Kdo z pražské burzy bodoval?

Prozatímním vítězem hlavního trhu pražské burzy je ale nováček parketu. „Když se podíváme na výkon od začátku roku, úplně nejlíp se na pražské burze dařilo Doosan Škoda Power. K IPO (vstup na burzu, pozn. red.) došlo letos v únoru, poptávka po akcích byla větší než jejich nabídka. Od té doby akcie vyrostla o nějakých 33 procent,“ říká Anna Píchová.

Druhou nejlepší akcií je od začátku letoška zatím Komerční banka. „Má velmi dobré hospodářské výsledky za loňský rok, které mnohonásobně překonaly odhady a vlastně i výhled pro ten letošní rok zůstává stále pozitivní. Očekává se růst ve vyšším jednociferném tempu hlavních ukazatelů, jako jsou provozní výnosy, čisté úrokové výnosy,“ vypočítává expertka.

Díky rekordním loňským výsledkům management navrhl dividendu ve výši 91,30 koruny za akcii, což dělá dividendový výnos lehce přes deset procent.

Také ČEZ se od začátku roku vede. „Roste zhruba o 19 procent. Čeká se, že v nadcházejících letech odpadne extra daňové zatížení. Je to dáno taky vývojem ceny elektřiny. Ale hlavně tam jsou zprávy o nákupu akcií ze strany pana Tykače a o nějaké spekulaci na to, jaká bude dohoda s další vládou, co se s ČEZ vlastně bude dít. Někdo nějaký plán má, ale široká veřejnost ho nezná a i spekulace akcie posílila,“ říká Píchová.

Pražská burza přitom září celé dva poslední roky a svou výkonností loni překonala i americké trhy. Jaké dopady na ekonomiku, a tedy i výkon akcií budou nová cla mít, napovědí ekonomické výsledky firem za první čtvrtletí, které začínají přicházet. „Některé reportují velmi dobré výsledky, jiné stahují předešlé výhledy kvůli nejistotě, samy nevědí, co bude. Korporátní svět nám prozradí, jak to vnímá, a to bude hezký barometr toho, co se v ekonomice děje.“

© Copyright One Family Office a. s.

Přejít nahoru